Kategori:
6.1.2018

Hangi Bitkiler Alerjilere İyi Gelir ?

Yazıyı Paylaş

Bu Makale 3555 defa okundu

🌱 Bitkiler ve Yiyecekler mevsiminde tüketilirse vucüt sağlığımıza iyi geldiği gibi bir çok hastalığada yakalanmaktan korurlar bizi. Dolayısıyla özellikle meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmemiz konusuna aşırı özen göstermeliyiz.

🌱 Bitkiler ve Yiyecekler alerjilerde kanıtlanmış bir tedavi yöntemi olmasa da, bazı besinler vücudumuz için sağlıklı olduğu kadar mevsimsel alerjilere karşı koruyucu da olabiliyor. Eğer bu besinlere özel bir alerjiniz yoksa, hekiminiz aksini söylemediği sürece mevsimsel alerjilere karşı bu besinleri deneyebilirsiniz... Hadi bir göz atalım.1/6 - Soğan, biber, çilek ve maydanoz. Bu besinlerin ortak özelliği kuarsetin içermeleridir. Kuarsetin, alerjilerde görülen histamik reaksiyonları azaltarak belirtilerin azalmasına yardımcı olur. Laktoz içeren besinler, yumurta, fıstık, balık, buğday, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu yemişler ve soya, IgE ( alerjiyle ilgili bir immunoglobulin) ve  alerjik tepkileri tetikleyebilir. Kuarsetin, IgE alerjik yanıtlarının güçlü bir bastırıcısıdır ve bu nedenle, IgE aracılı gıda alerjilerini tedavi etmek için alternatif bir ilaç olarak kullanılabilir.


2/6 - Kivi.🥝  

C vitamini bakımından zengin olan bir meyvedir. Ayrıca alerjiyle ilgili olan histaminleri de azaltarak alerjik reaksiyonların belirtilerini hafifletebilir. C vitaminini, kivi dışında, portakallar ve diğer narenciyelerden, çilek, ahududu gibi meyvelerden ve yeşil yapraklı sebzelerden.3/6 - Ananas. 

Ananas hepimizin bildiği gibi bromelain adlı bir enzime sahiptir. Bu enzim burun şişkinliği ve kızarıklığı azaltıp, mukus tabakasının incelmesini sağlayarak nefes almamızı kolaylaştırır. Özellikle sinüs enfeksiyonları için ilaç tedavisine eklendiğinde yararlı olabilir.4/6 - Ton balığı, somon ve uskumru

. Bu besinlerde ortak olarak omega-3 yağ asitleri bulunur. Omega-3’ün bilinen en iyi özelliklerinden biri inflamasyonun azalmasına yardımcı olmasıdır. Japonya'da yapılan bir araştırmada, daha fazla balık yiyen kadınlarda, alerjik rinit olarak da bilinen saman nezlesinin görülme sıklığının daha az olduğu tespit edildi. Haftada 2-3 kez balık tüketmeyi ihmal etmeyin.  5/6 - Kefir

. Yapılan son çalışmalar bağırsaklarımızda yaşayan probiyotik bakterilerin alerjik semptomlara iyi gelebileceğini söylüyor. Kefir en doğal ve sağlıklı probiyotik kaynaklarından biridir. Mevsimsel alerjileri önlemeye, alerjileri iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yoğurt, lahana turşusu  gibi besinler de diğer probiyotik içeren besinlerden.


6/6 - Isırgan Otu

. Genellikle alerji tedavisinde kullanılan bu botanik bitkisi; karoten, K vitamini ve kuersetin içerir. İlk alerji belirtisinden sonra ısırgan otu kullanmanın az da olsa semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı çalışmalar var ancak, ısırgan otunun alerji reaksiyonları üzerindeki etkisi kesin olmadığı için daha çok araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

Bol Sağlıklı Günler Diliyorum.


Yazıyı Paylaş

Bu Makale 3555 defa okundu
Cevap Yaz


Yeni Paylaşımları Bana Eposta İle Bildir.
Yorum Gönder

İlginizi Çekebilecek Diğer Paylaşımlarımız

DİET YAPMAYA GEREK KALMADI !

Ülke olarak online yemek sipariş sitelerinden her gün verdiğimiz milyonlarca liralık si...

RESTAURANTLARIN BÜYÜK SİTEMİ !

   Online yemek siparişinde özellikle öğrenci kesiminin sipariş vermesi resta...

ANNELER MAGNETLERE DİKKAT !!!

       www.yemekmotoru.com Ailesi olarak bugün son yıllarda...

ONLİNE SİPARİŞ GERÇEKLERİ

  Küçük çaplı bir savaşa girdiğimiz bu günlerde Allah T...

Hangi Bitkiler Alerjilere İyi Gelir ?

🌱 Bitkiler ve Yiyecekler mevsiminde tüketilirse vucüt sağlığımıza iyi geldiği ...

Kilo vermenin püf noktaları

7 Adımda Kilo vermenin püf noktalarını birlikte inceleyelim. Kilo vermenin püf noktalar...

2018 bayan yaz modası

2018 bayan yaz modası Bu yaz bayanlar rengarenk cıvıl cıvıl renkler sizleri bekliyor. ...

Üyelerimize Özel Muhteşem Digitürk Kampanyası

DİGİTÜRK'E YEMEKMOTORU.COM ÜZERİNDEN BAŞVURAN ÜYELERE  SEÇTİĞİ MEN&Uum...

Online sipariş sitelerinde bilgileriniz ne kadar güvende.

Online sipariş sitelerinde bilgileriniz ne kadar güvende. Emanet et...

YEMEK MOTORU BUGÜN TÜM YURTTA

Yemek Mottor Buğün tüm Yurtta. Bundan iki yıl ön...