Kategori:
7.5.2016

Kahvaltının Yaşantımıza Katkıları

Yazıyı Paylaş

Bu Makale 1249 defa okundu

Kahvaltının Yaşantımıza Katkıları

Hayatımızda, beslenmemiz açısında en önemli öğün olarak bilinen kahvaltının beden önemli olduğunu hiç düşündünüz mü?

İnsan hayatında tüm yaş grupları için gerekli olan kahvaltı öğünü en çok da çocuklar için gerekli bir öğün olup dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kahvaltı, uzun süre boyunca aç bir şekilde kalmış vücudumuzun, öğle vakitlerine kadar sağlıklı ve dinç bir şekilde ayakta durabilmesi için, doğru ve sağlıklı besinleri tüketmemiz gereken, gün boyu sürecek tempolu yaşantımıza karşı gelebilmek ve enerjik bir şekilde öğle vaktine ulaşabilmemizi sağlayan bir öğündür.

Tüm gece boyunca kendini yenileyen ve yavaşlayan metabolizmamız sabah kalktığımızda yeniden günlük enerjisini ve ritmini yakalayabilmesi amacı ile büyük bir besin enerjisine ihtiyaç duymaktadır, aynı zamanda da düşen kan şekerinin dengede tutulması gerekmektedir. İşte bu sebeple kahvaltı yapmadan güne başladığımız zamanlarda kendinize gelmeniz ve vücudunuzun direnç de kalması zorlaşır ve bunu her gün olarak sürekli tekrarlanması sağlık problemlerine neden olur. Beslenme uzmanları önerileri şu şekildedir; kalktıktan sonra iki saat içerisinde gerekli ve sağlıklı besinlerin tüketilmesi, yani kahvaltınızın yapılması gerektiğini öneriliyor. Bu şekilde hem gerekli olan vücut enerjinizi elde edebilirsiniz hem de gününüzün büyük bir kısmını tok bir şekilde geçireceksiniz.

Çocuklar İçin kahvaltının Önemi

Kahvaltı, çocukların kan şekerini düzenlemektedir. Bu yüzden çocuklarınız için sabah kahvaltısı oldukça önem taşımaktadır. Çocukların gün içerisinde, okulda olduğu sıralarda performansını oldukça etkilemektedir. Uzmanlar da bu konuda araştırmalar yaparak, çocukların sabah kahvaltısı yaparak okula gitmesiyle, okulda daha başarılı performans sergilediklerini tespit etmişlerdir. Kahvaltı eden çocuklarda hızları ve problem çözme yetenekleri gelişerek artmaktadır. Çocuklar bu sayede sabah saatlerinde daha azimli ve dinç kalacaklardır.

Kahvaltı etmeyen çocuklarda ise konsantrasyon sorunu ortaya çıkmaktadır. Sabah kahvaltılarını etmeyen çocuklar standart başarı testinde, kahvaltı eden çocuklardan daha da düşük notlar almaktadırlar.

Sabah Kahvaltılarında Tüketilmesi Gereken Gıdalar:

Süt Ve Süt Ürünleri: Bedensel ve beyinsel oluşumların güçlenmesinde yardımcı olur. Protein, yağ, mineral, karbonhidrat ve vitaminden oluşmakta olan süt tüm  yaş gruplarına hitap etmektedir.

Peynir: Kalsiyum ve B vitamini açısından oldukça sengindir. Günlük tüketilmesi gereken peynir ihtiyacı yaşa ve belirli durumlara göre değişmektedir. Ortalama 1 veya 2 kibrit kutusu büyüklüğündeki peynir işinize yarayacaktır.

Yumurta: Protein kaynağıdır. Yetişkinlerin haftalık olarak 2 dilim peynir yerine 2 adet yumurta ve çocuklarda ise gün aşırı yemeleri gerekmektedir.

Çay veya Kahve: Bünyesi kafene karşı olan kişilerin kahveden uzak durması gerekmektedir. Çayın içerisinde bulunan tanen, kafeinle karşılaştırıldığında daha uyarıcıdır.

Çayınız ya çok açık ya da limonlu tüketilerek ya da çok demlenerek tanen miktarı düşürülürse sizin için daha sağlıklı olacaktır.


Yazıyı Paylaş

Bu Makale 1249 defa okundu
Cevap Yaz


Yeni Paylaşımları Bana Eposta İle Bildir.
Yorum Gönder

İlginizi Çekebilecek Diğer Paylaşımlarımız

DİET YAPMAYA GEREK KALMADI !

Ülke olarak online yemek sipariş sitelerinden her gün verdiğimiz milyonlarca liralık si...

RESTAURANTLARIN BÜYÜK SİTEMİ !

   Online yemek siparişinde özellikle öğrenci kesiminin sipariş vermesi resta...

ANNELER MAGNETLERE DİKKAT !!!

       www.yemekmotoru.com Ailesi olarak bugün son yıllarda...

ONLİNE SİPARİŞ GERÇEKLERİ

  Küçük çaplı bir savaşa girdiğimiz bu günlerde Allah T...

Hangi Bitkiler Alerjilere İyi Gelir ?

🌱 Bitkiler ve Yiyecekler mevsiminde tüketilirse vucüt sağlığımıza iyi geldiği ...

Kilo vermenin püf noktaları

7 Adımda Kilo vermenin püf noktalarını birlikte inceleyelim. Kilo vermenin püf noktalar...

2018 bayan yaz modası

2018 bayan yaz modası Bu yaz bayanlar rengarenk cıvıl cıvıl renkler sizleri bekliyor. ...

Üyelerimize Özel Muhteşem Digitürk Kampanyası

DİGİTÜRK'E YEMEKMOTORU.COM ÜZERİNDEN BAŞVURAN ÜYELERE  SEÇTİĞİ MEN&Uum...

Online sipariş sitelerinde bilgileriniz ne kadar güvende.

Online sipariş sitelerinde bilgileriniz ne kadar güvende. Emanet et...

YEMEK MOTORU BUGÜN TÜM YURTTA

Yemek Mottor Buğün tüm Yurtta. Bundan iki yıl ön...