Kategori:
Serbest Kürsü
7.5.2016

Kahvaltının Yaşantımıza Katkıları

Kahvaltının Yaşantımıza Katkıları

Hayatımızda, beslenmemiz açısında en önemli öğün olarak bilinen kahvaltının beden önemli olduğunu hiç düşündünüz mü?

İnsan hayatında tüm yaş grupları için gerekli olan kahvaltı öğünü en çok da çocuklar için gerekli bir öğün olup dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kahvaltı, uzun süre boyunca aç bir şekilde kalmış vücudumuzun, öğle vakitlerine kadar sağlıklı ve dinç bir şekilde ayakta durabilmesi için, doğru ve sağlıklı besinleri tüketmemiz gereken, gün boyu sürecek tempolu yaşantımıza karşı gelebilmek ve enerjik bir şekilde öğle vaktine ulaşabilmemizi sağlayan bir öğündür.

Tüm gece boyunca kendini yenileyen ve yavaşlayan metabolizmamız sabah kalktığımızda yeniden günlük enerjisini ve ritmini yakalayabilmesi amacı ile büyük bir besin enerjisine ihtiyaç duymaktadır, aynı zamanda da düşen kan şekerinin dengede tutulması gerekmektedir. İşte bu sebeple kahvaltı yapmadan güne başladığımız zamanlarda kendinize gelmeniz ve vücudunuzun direnç de kalması zorlaşır ve bunu her gün olarak sürekli tekrarlanması sağlık problemlerine neden olur. Beslenme uzmanları önerileri şu şekildedir; kalktıktan sonra iki saat içerisinde gerekli ve sağlıklı besinlerin tüketilmesi, yani kahvaltınızın yapılması gerektiğini öneriliyor. Bu şekilde hem gerekli olan vücut enerjinizi elde edebilirsiniz hem de gününüzün büyük bir kısmını tok bir şekilde geçireceksiniz.

Çocuklar İçin kahvaltının Önemi

Kahvaltı, çocukların kan şekerini düzenlemektedir. Bu yüzden çocuklarınız için sabah kahvaltısı oldukça önem taşımaktadır. Çocukların gün içerisinde, okulda olduğu sıralarda performansını oldukça etkilemektedir. Uzmanlar da bu konuda araştırmalar yaparak, çocukların sabah kahvaltısı yaparak okula gitmesiyle, okulda daha başarılı performans sergilediklerini tespit etmişlerdir. Kahvaltı eden çocuklarda hızları ve problem çözme yetenekleri gelişerek artmaktadır. Çocuklar bu sayede sabah saatlerinde daha azimli ve dinç kalacaklardır.

Kahvaltı etmeyen çocuklarda ise konsantrasyon sorunu ortaya çıkmaktadır. Sabah kahvaltılarını etmeyen çocuklar standart başarı testinde, kahvaltı eden çocuklardan daha da düşük notlar almaktadırlar.

Sabah Kahvaltılarında Tüketilmesi Gereken Gıdalar:

Süt Ve Süt Ürünleri: Bedensel ve beyinsel oluşumların güçlenmesinde yardımcı olur. Protein, yağ, mineral, karbonhidrat ve vitaminden oluşmakta olan süt tüm  yaş gruplarına hitap etmektedir.

Peynir: Kalsiyum ve B vitamini açısından oldukça sengindir. Günlük tüketilmesi gereken peynir ihtiyacı yaşa ve belirli durumlara göre değişmektedir. Ortalama 1 veya 2 kibrit kutusu büyüklüğündeki peynir işinize yarayacaktır.

Yumurta: Protein kaynağıdır. Yetişkinlerin haftalık olarak 2 dilim peynir yerine 2 adet yumurta ve çocuklarda ise gün aşırı yemeleri gerekmektedir.

Çay veya Kahve: Bünyesi kafene karşı olan kişilerin kahveden uzak durması gerekmektedir. Çayın içerisinde bulunan tanen, kafeinle karşılaştırıldığında daha uyarıcıdır.

Çayınız ya çok açık ya da limonlu tüketilerek ya da çok demlenerek tanen miktarı düşürülürse sizin için daha sağlıklı olacaktır.

192 defa okundu
Cevap Yaz


Yeni Paylaşımları Bana Eposta İle Bildir.
Yorum Gönder

İlginizi Çekebilecek Diğer Paylaşımlarımız

Yemekmotoru.com, Online Yemek Siparişi, Şehir Listesi

Yemekmotoru, 22 şehirde "Online yemek sipariş" hizmeti vermektedir. Yemekmotoru....
Serbest Kürsü    

Online yemek siparişi verenlerin, en çok yaşadıkları sıkıntılar.

Online yemek siparişi verenlerin en çok yaşadıkları sıkıntılar.Online yemek siparişi...
Serbest Kürsü    

Ortaya Karışık

Ülke olarak her şeye mutlak bir çözüm buluruz öyle değil mi? :)...
Serbest Kürsü    

İftarda Beslenme şekli nasıl olmalıdır?

Ramazan ayı bereketiyle birlikte evimize girdi. 11 Ayın Sultanı ile birlikte oruçlar başla...
Serbest Kürsü    

Ramazan Eğlence ayı değil, İbadet ayıdır.

Son yıllarda özellikle Büyükşehir'lerde Ramazan ayı farklı bir konsepte b&...
Serbest Kürsü    

Ramazan ayı nedir?

Ramazan ayı nedir?Ramazan ayı, ay takvimine (aya göre hesaplanan) g&...
Serbest Kürsü    

Trabzon Yöresine Ait Lezzetler

Her öğün oturduğumuz sofralarda, Türk mutfağının genel olarak dünyanın en lez...
Serbest Kürsü    

Mutfakta Pratik Cilt Bakımı Sırları

Pahalı cilt bakım kremlerinden kurtulun. Bir çok kişi doğal olan bi...
Serbest Kürsü    

Limon Varsa, Sivilce Yok!

İçi, Dışı, Şifa kaynağı olan limon.Limonun Cilde ...
Serbest Kürsü    

Deniz Mahsulleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz mahsulleri çeşitli balık türleridir, midye ıstakoz, istiridye, karides, yengec,...
Serbest Kürsü