Kategori:
Tatli Tarifleri
18.6.2016

Ramazanda Midenizi Yormayacak Hafif Tatlılar

Türkiye'de en uzun oruç tutulan dönemlerinden birindeyiz. Yaklaşık 17-18 saat tutulan oruçlara bir de sıcaklık binince zor durumlar ortaya çıkıyor.

Hem susuzluk, hem açlık hem de sıcaklık üst üste binince haliyle dört gözle iftar saatini bekliyoruz. Ezanın okunması ile birlikte yemek yemeğe başlıyoruz fakat midemizi aşırı yemekten yoruyoruz. Sıcak yaz günlerinde yanlış olan bu davranış beraberinde rahatsızlıkları da getirebilir.

Yemeğin ardından seçeceğimiz tatlı da bizim için önemlidir. Sizlere yemeğin ardından yiyebileceğiniz hafif tatlıları sunarak hem karın şişkinliğinize engel olmaya çalışmış hem de güzel bir ziyafet çekmenizi sağlamış olmak istiyoruz. İşte Ramazan ayında iftardan sonra yenilebilecek ziyafet edeceğiniz hafif tatlılar...

 

Saray Tatlılarının Gözdesi : Zerde

Zerde tatlısı kültürümüzde Osmanlı Mutfağından günümüze kadar gelen leziz tatlılardan. Safran ve zerdaçalın karışımı ile güzel rengi ortaya çıkan Zerde tatlısı gül suyu, kuş üzümü ve dolma fıstıkla yapılan hafif tatlıların başında geliyor.

Yiyeceğiniz kaşıklar dolusu zerde tatlısı sizi iftar sonrası yormayacak ve damağınızda güzel bir tat bırakacaktır.

 

Hem Lezzetli Hem Sağlıklı : İncir Uyutması

İncir uyutması tatlısının içine yer alanlarla birlikte hem sizler için lezzetli hem de sağlıklı bir tatlı olmaya aday. Süt, kuru incir ve ceviz içinden yapılan tatlıda Anadolu topraklarımızda nesiller  boyu süregelen geleneksel bir lezzet. Şahane tadı ve hafifliği ile iftar sofralarının vazgeçilmez adayı incir uyutması tatlısını sizlere tavsiye ediyoruz.

 

Ramazan Aynın Gözdesi : Güllaç

Ramazan ayı denilince bir çoğumuzun aklına güllaç tatlısı muhakkak geliyordur. Hafif tatlılarımızın ana maddesini oluşturan sütün başrol olduğu bu tatlı iftar sonrası kaçmaz lezzetlerden biri. On bir ay bekleyip kavuştuğumuz bu ramazan tatlısı az malzeme ile yapılması nedeniyle en çok tercih edilen tatlıların başında geliyor.


Herşeyin Evde Yapılanı Makbüldür : Ev Dondurması

Dışarından aldığımız dondurmalar genellikle tercih edilmez. Bunun sağlıklı olmamasından tadı olmamasına kadar bir çok nedeni vardır.  Evde meyvelerle yapacağınız şekersiz hafif dondurmalar hem sizlerde güzel bir tat bırakacak hem de iftar sonrasında iyi bir aperatif tatlı olacaktır.

 

Sütlü Tatlıların Veziri : Muhallebi

 Sütlü tatlılar denilince akla ilk sırada muhallebi geliyor. Yapılışının kolay ve pratik olması malzemelerinin de çok az olması hem yapımını kolaylaştırıyor hem de tercih edilmesini arttırıyor. Çocukluğumuzdan bu yana tatmaktan vazgeçemediğimiz muhallebi iftar sonrasında sizlerin de tercihi olabilir.

Yemekmotoru.com üzerinden tüm tatlıları sipariş edebileceğiniz, uğraşmadan kısa sürede ayaklarınıza getiren firmalar var. Sizde yemekmotoru.com' giriş yapın, konum tabanlı sistemimiz size en yakın restoranları listelesin, size ise yalnızca restoranı seçmesi ve tatlı sipariş etmesi kalsın. Ramazan ayında da yemeklerin en çok aradığı ve sipariş edildiği adres "yemekmotoru.com"...

 

621 defa okundu
Yorumlar
Aysenur   | 
 16.6.2016 17:17:42
Biz en çok ailece Güllacı tercih ediyoruz.Fakat çocuklar muhallebiye bayılıyor :)
Cevap Yaz


Yeni Paylaşımları Bana Eposta İle Bildir.
Yorum Gönder

İlginizi Çekebilecek Diğer Paylaşımlarımız

Baklava Hamurunun Elmayla Enfes Birlikteliği :)

Baklava Hamurunun Elmayla Enfes Birlikteliği :)   Ağızda da...
Tatli Tarifleri    

Ramazanda Midenizi Yormayacak Hafif Tatlılar

Türkiye'de en uzun oruç tutulan dönemlerinden birindeyiz. Yaklaşık 17-18 saat tu...
Tatli Tarifleri    

Güllaç Zamanı

Güllaç Zamanı1400’lü yıllara ait olarak Osmanlı mu...
Tatli Tarifleri    

Ramazan'da İnternetten Tatlı Sipariş Edilir

Ramazan’da İnternetten Tatlı Siparişi EdilirYemek Motoru bu yıl, si...
Tatli Tarifleri    

Evde Kolay Baklava Yapımı

Ev Baklavasının Püf NoktalarıBaklava yufkasının oldukça ince ...
Tatli Tarifleri