Kategori:
Serbest Kürsü
21.8.2016

Trabzon Yöresine Ait Lezzetler

Her öğün oturduğumuz sofralarda, Türk mutfağının genel olarak dünyanın en lezzetli yemeklerine sahip olan en iyi mutfağına sahip olduğunu söylemek mümkün. Çünkü her Türkiye’nin her yöresine ait yemekleri ve tarzları bulunmaktadır. Binlerce yıldır, onlarca kültürün mutfaklarından etkilenerek, ülkenin her köşesinde hepsi birbirinden leziz ve farklı sofralarına oturmak mümkün.

Bugün de Türkiye harmanının Kuzey tarafına gidiyoruz. Hamsinin ve tereyağının muhteşemliği, bir yiyenin bir daha yemek için rota değiştirdiği, Kuzey'in en güzel mutfaklarından biri olan Trabzon'a gidiyoruz.

Trabzon’un Yemeklerinden Örnekler

Pancar: Karalahana sarmasının Karadeniz'deki adı pancar olarak bilinmektedir. Karalahananın en lezzetli yetiştiği yer Karadeniz olduğundan dolayı, en lezzetli hali de orada yenmektedir. Genellikle satır kıymasından yapılır. Üzerine bir de yoğurt döküldüğünde lezzetine doyum olmaz.

Kukuca: Bal kabağının, mısır ile birlikte ezildikten sonra üzerine şeker ve süt ilave edilerek hazırlanan bir tatlı türüdür. Sıcak olarak servis edilerek afiyetle yenir.

Hodan Böreği: bu böreğin içinde kullanılan malzemesinin anavatanı Suriye olan hodan bitkisi, soğan ve karabiber kullanılarak hazırlanmaktadır. Sıcak veya ılık olarak servis edilmektedir.

Palamut Dolması: Palamut dolmasının hazırlanışı, ceviz içi, yenibahar, kuşüzümü, palamutun kendi eti ve çamfıstığıyla birlikte kavrulan, aynı zamanda içi boşaltılan palamuta doldurulan iç malzemelerde ile gerçekleşir. Palamut dolması aynı zaman da soğanlı da yapılabilmektedir. Üzerine bir limon sıkıldıktan sonra sofralarınızı süslediği gibi midenize de bayram ettirir.

Kefal Ekşilisi: Yuvarlak şekilde kesilen balıklar, tepsinin dibine dizilir. Daha sonra soğan, domates, biber ve maydanozun da eklenmesi ile hazırlanır. Ekşili denmesinin sebebi ise tepsinin üzerine bir adet limonun sıkılması veya limon dilimleriyle pişirilmesinden kaynaklıdır.

Akçaabat Köftesi: Güzide yurdumuzun kesinlikle en güzel köftelerinden birisi olan Akçaabat köftesi Trabzon'un o küçük ilçesi Akçaabat'ı ünlü etmeye bile yetmektedir. Lezzetinin sırrı ise köftenin içerisinde kullanılan sarımsaktan kaynaklıdır.

Sarambula: Trabzon'un vejetaryenleri için de oldukça muhteşem lezzetlere sahip  bir mutfağı olduğunu kanıtlayan yemeklerden bir tanesidir. Pazı, mısır yarması, pırasa, pirinç ve isteğe göre hamsi kullanılarak yapılmaktadır.

Guliya: Trabzon'da yumuşak g ile başlayan sözcük olmamasına inat olarak 'ğuliya' diye okunulmaktadır. Çırpılmamış karalahana ve içyağı kullanılarak hazırlanır. Tarifinde barbunya ve patates de bulunur.

Online Yemek Siparişi Vermek İçin Tıkla

308 defa okundu
Cevap Yaz


Yeni Paylaşımları Bana Eposta İle Bildir.
Yorum Gönder

İlginizi Çekebilecek Diğer Paylaşımlarımız

Yemekmotoru.com, Online Yemek Siparişi, Şehir Listesi

Yemekmotoru, 22 şehirde "Online yemek sipariş" hizmeti vermektedir. Yemekmotoru....
Serbest Kürsü    

Online yemek siparişi verenlerin, en çok yaşadıkları sıkıntılar.

Online yemek siparişi verenlerin en çok yaşadıkları sıkıntılar.Online yemek siparişi...
Serbest Kürsü    

Ortaya Karışık

Ülke olarak her şeye mutlak bir çözüm buluruz öyle değil mi? :)...
Serbest Kürsü    

İftarda Beslenme şekli nasıl olmalıdır?

Ramazan ayı bereketiyle birlikte evimize girdi. 11 Ayın Sultanı ile birlikte oruçlar başla...
Serbest Kürsü    

Ramazan Eğlence ayı değil, İbadet ayıdır.

Son yıllarda özellikle Büyükşehir'lerde Ramazan ayı farklı bir konsepte b&...
Serbest Kürsü    

Ramazan ayı nedir?

Ramazan ayı nedir?Ramazan ayı, ay takvimine (aya göre hesaplanan) g&...
Serbest Kürsü    

Trabzon Yöresine Ait Lezzetler

Her öğün oturduğumuz sofralarda, Türk mutfağının genel olarak dünyanın en lez...
Serbest Kürsü    

Mutfakta Pratik Cilt Bakımı Sırları

Pahalı cilt bakım kremlerinden kurtulun. Bir çok kişi doğal olan bi...
Serbest Kürsü    

Limon Varsa, Sivilce Yok!

İçi, Dışı, Şifa kaynağı olan limon.Limonun Cilde ...
Serbest Kürsü    

Deniz Mahsulleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz mahsulleri çeşitli balık türleridir, midye ıstakoz, istiridye, karides, yengec,...
Serbest Kürsü