Kategori:
2.3.2018

Yemek Sepetinin Haksız Rekabeti

Yazıyı Paylaş

Bu Makale 70290 defa okundu

Yemek sepeti satıldıktan sonra piyasada rekabet kızıştı! Yemeksepeti Yemeksepeti, tekel pozisyonunda olduğu için, Restoranlara aşırı baskı uygulamakta. Bu durum restoran sahiplerini, ve Piyasaya giren diğer yemek sipariş sitelerini oldukça zorluyor.


         Piyasaya giren yeni Yemek Sipariş Siteleri, piyasada tutunabilmek için bir çoğu,
Restoranlardan komisyon veya sabit ücret almıyorlar. Bunun karşılığında restoranlardan kendi sitelerinden sipariş verenlere özel indirimler yapılmasını istiyorlar. Bu durum restoranlarında işine geliyor, hiç bir ek ücret ödemeyecekleri için, cüzi miktarlarda indirim yapıyorlar.
Yemek sepeti bu durum karşısında restoranlara tehditler savuruyor, 3 gün sistem kapatma cezası uyguluyor, hatta daha ileri giderek anlaşmayı tek taraflı fesh edebileceğini söylüyor.


                 Restoranlara bilgi vermeden promosyon, joker, gibi indirimler uyguluyor.
"Yemek sepeti'nin oluşturduğu bu haksız rekabet mahkemeye taşındı.
Rekabet Kurulunca Yemek Sepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ
hakkında soruşturma açıldı.
Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, "Yemek Sepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda San. ve Tic. AŞ tarafından yapılan baskı ve promosyon uygulamalarıyla müşterilerin rakiplerle çalışmasının engellendiği,
bu itibarla, Rekabet Kurulu'nun geçmiş kararlarına aykırı davranıldığı ve rakiplerin dışlandığı iddiasına" ilişkin yürütülen ön araştırma karara bağlandı.

 


          18.03.2015 Tarihli toplantısında, Ön araştırmada elde edilen bilgi ve belgeler ile
yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, Yemek sepeti,
hakkında soruşturma açılmasına karar verdi." AA Bu durum karşısında Yemeksepeti'nden sipariş veren müşterilerde çok rahatsız. Bu haksız rekabet karşısında, yemeksepeti.com'dan, kaçışlar sürüyor. Her gün, onlarca restoran, ve yüzlerce müşteri yemeksepeti'nden ilişkilerini keserek,
yeni sipariş sitelerine yoğunlaşıyorlar.


           Yemek sepeti, oluşturduğu haksız rekabete devam etmekte karalı, yakın Zaman'da her hangi bir, geri adım atacak gibi görünmüyor. Yüzlerce restoran sahipleriyle yapmış olduğumuz görüşmelerde, yemeksepeti'nden yakın gelecekte bloglar halinde ayrılmalar olacağını ifade ettiler.
              Yemeksepeti'nden sipariş veren müşteriler ise, yemeksepeti'nin "Delivery Hero"
şirketine satılmasının ardından, yerli girişimlere destek vermeye başladılar.
Türkiye'nin 2. En büyük "Yemek sipariş" sitesi. "Yemek Motoru" Türkiye genelinde hizmet verdiği il sayısını 21 e çıkartarak, 21 ilde yemeksepeti'nden kaçanlara Alternatif olarak hızlı bir şekilde büyümesini sürdürüyor.  Kaynak boLmenu
"YemekMotoru.com"


Yazıyı Paylaş

Bu Makale 70290 defa okundu
Yorumlar
okan coşkun   | 
 5.10.2016 12:52:08
Yemek sepeti kullanıcısıyım.işletmeleri resmen soyuyorlar.
Yakup   | 
 17.12.2016 14:47:10
Yemek sepeti, Online yemek siparişi alanında Halen tekel durumunda, her ne kadar son yıllarda yemekmotoru gibi başarılı Yen'i girişimler olsa bile, yemeksepeti'nin tekel konumu malesef henüz kılılmış sayılmaz. Bu durumu iyi kullanan yemek sepeti, restoranları resmen soyuyor, özellikle joker adı altında uygulamalarla, ayrıca yüksek komisyonlarla hem restoran sahiplerini zor duruma sokuyor, hemde vatandaşın daha pahalı yemek Siparişi vermesine sebep oluyor. Umarım bir an önce Yen'i girişimler hakkettiği desteği alır ve yemek sepeti'nin bu tarz haksız rekabetine bir son verdirirler. Ben %100 Milli Online yemek sipariş sitelerini destekliyorum herkesinde bu sitelere destek vermesini Ümit ediyorum.
Sukru   | 
 8.11.2017 14:08:40
Yemeksepetiyle 1 sene calistim bu firma ile calismanin hic mantigi yok siparisin artsa bile kazancin yok 5 defa zam yaptim gene olmadi bende yuksek siparisleri yogunluk var deyip iptal ediyorum kucuk siparisleri gonderiyorum musteriler geri arayinca telefon ile gonderiyorum komisyonda yok boyle biraz kazandim Yemeksepetine rakip olmak istiyorsaniz ayni onlarin yaptigi taktigi uygulayin uye olan restaurant yemeksepeti fiyatlarina gore %10 indirim verme zorunlulugu olsun buna yemeksepeti karisamiyor Kazik yeme yemek ye ayni fiyatin ucuzu varsa neden yemeksepetinden yesin urun ayni
Asli   | 
 14.11.2017 04:17:36
Ben yemek sepeti ile 2002 de 7 farklı muftakla çalıştim. O zamanlar herşey dahil % 8 komisyon veriyorduk bide isteğe göre reklâm v.b iyiydi hicde dayatma veya simdiki gibi %40 lara varan sabit komisyon+günlük gosterim+joker+kdv yazık yemek sepeti tekel olduğunu zannediyo ama her geçen gün kayıp veriyo ınş. Yakında tekrar bir restaurant acacagiz ama kesinlikle yemek sepeti ile çalışmakmi aman diyorum.umarim bu site ile calisriz tabiki şartlar ne bilmiyorum ama şartlar net olsa iyi olur.
Mücahit   | 
 31.3.2018 18:22:29
Yemek sepeti firmalarin ve kuryelerin boynuna vurulmus zoraki bir zincirdir, yemek sepeti herhalukarda kazanir restaurantin kazanip kazanmadığı umurunda dahi olmaz,yemek sepeti her durumda müsteri size ne yaparsa yapsin musteriyi hakli görme politakasini uygular, bundan dolayi bir musterinin birden cok hesap kullanarak her daim promosyon kullanma hilesini arastirmadan bunu firmaya zoraki tutar. Misal bir müsteri bir firmadan bir kez joker kullanabilme hakki oldugu halde, sadece joker promosyonuyla siparis vermeye alismis bir musteri birden cok fake ( sahte) hesap kullanarak devamli indirimli siparis verebilmesine olanak saglar ve bunu hic bir sekilde takip etmez, buda musteriye haksiz kazanc,sahtecilik sagladigi gibi firmalarida devamli zarar etmeye surukler, kisacasi kontrolsuz bir sirket
melih   | 
 15.5.2018 11:53:49
JOKER indirimi yapılıyor. sonra diyorlarki o restaurant sizin bölgeye sipariş vermiyor. (ki yürüyerek 10 dakikalık mesafeler) ama joker indirimi olmadığında alabiliyorsunuz. Milletin çoğu zaman sinirllerini bozuyorlar. bende hesabımı kapadım sırf bu yüzden. ama nedense mail de atmama rağmen kapanmadı gitti.
Cevap Yaz


Yeni Paylaşımları Bana Eposta İle Bildir.
Yorum Gönder

İlginizi Çekebilecek Diğer Paylaşımlarımız

Antalya’nın Meşhur Yemekleri

Antalya’nın meşhur yemekleriEğer Antalya iline yolunuz düşüyorsa ve Antalya...

Yemek Siparişinde Yeni Dönem Başlıyor

Yemek Siparişinde Yeni Dönem Başlıyor.   Yemekmotoru.com  yeni eki...

Facebook yemek siparişi almaya başlıyor

Facebook ABD'de Alternatif Yemek Sepeti'ni kullanıcılara açmaya hazırlanı...

Paran yoksa yemek bedava

Parası olmayana bu lokantada yemek bedavaKanada'nın Montreal kentinde lokantası olan Mü...

Başakşehir Yemek Siparişi

Başakşehir Yemek Siparişi:İstanbul Başakşehir'de an itibariyle, 19 restora...

Denizli Yemek Siparişi

Denizli Yemek Siparişi: Yemek Motoru, Denizli'de, an it...

Antalya Yemek Siparişi

Antalya Yemek Siparişi: Yemek Motoru, Antalya'da, an it...

Eskişehir Yemek Siparişi

Eskişehir Yemek Siparişi: Yemek Motoru, Eskişehir'de, a...

Ankara Yemek Siparişi

Ankara Yemek Siparişi: Yemek Motoru, Ankara'da, an itib...

İzmir Yemek Siparişi

İzmir Yemek Siparişi: Yemek Motoru, İzmir'de, an itibar...